PRZYCZYNY: BLOG #1
Wzrost wydzielania hormonów, szczególnie w okresie dojrzewania ma wpływ na zwiększenie zmian trądzikowych. Największe znaczenie ma tutaj testosteron oraz jego pochodna - dihydrotestosteron DHT.Dlaczego testosteron oddziałuje na gruczoły łojowe?
W skórze, w gruczołach łojowych i mieszkach włosowych znajdują się receptory androgenowe (wyspecjalizowane komórki), które pod wpływem zwiększenia stężenia hormonów w organizmie prowadzą do powiększenie gruczołów łojowych i zwiększenie wydzielania łoju.Androgeny, to męskie hormony płciowe, ale ich wpływ na nasilenie trądziku mogą zaobserwować również dziewczęta i kobiety w okresie przedmiesiączkowym. Wysoki poziom androgenów jest często odpowiedzialny za długotrwałe utrzymywanie się trądziku u dorosłych.
+ Dieta – nasila objawy u niewielkiego odsetka chorych (około 5%) i wiąże się w szczególności ze spożywaniem węglowodanów, białek tłuszczów oraz potraw wysokokalorycznych.
+ Promieniowanie UV – choć w okresie letnim możesz zauważyć zmniejszenie zmian, jednak zazwyczaj jest to efekt krótkoterminowy. Pod wpływem promieniowania może dojść do dalszych zaburzeń złuszczania naskórka a w konsekwencji czopowania ujść gruczołów łojowych i już jesienią możesz zaobserwować zwiększony „wysyp” zmian.
Źródła:
https://www.dermatologia-praktyczna.pl/a3953/Choroby-lojotokowe.html
NEWSLETTER