PRZYCZYNY TRĄDZIKU

Dlaczego trądzik dopada właśnie Ciebie? Czy wiesz, że ponad 80% nastolatków zmaga się z trądzikiem? A co, jeśli -naście lat skończyłeś dawno temu a trądzik pozostał?

Choroba zazwyczaj trwa lub nawraca przez 3-5 lat.

Obecnie u blisko 50% pacjentów trądzik zostaje na dłużej. Nawet powyżej 10 lat.

Trądzik to choroba o złożonym podłożu. Na jej występowanie mają wpływ również czynniki genetyczne i hormonalne. Bezpośredni udział w powstawaniu zmian trądzikowych ma kilka czynników, do najważniejszych czynników należą:

+ zwiększenie aktywności gruczołów łojowych i wzrost wydzielania łoju,

+ zaburzenia rogowacenie ujść mieszków włosowych, co prowadzi do zablokowania gruczołów łojowych,

+ zwiększone namnażania bakterii Propionibacterium acnes, które mają wpływ w na rozwój stanu zapalnego, zaburzenia keratynizacji i zwiększanie produkcji łoju i zmianie jego składu.

Bakterie Propionibacterium acnes są naturalnym komponentem mikroflory naszej skóry, ale w mieszkach włosowych i osób zmagających się ze zmianami trądzikowymi jest ich kilkakrotnie więcej. Ich namnażanie w zaczopowanych gruczołach łojowych jest bezpośrednią przyczyną powstania stanu zapalnego, a w jego rezultacie również do blizn i przebarwień.

Jeśli u Twoich rodziców stwierdzano trądzik, to prawdopodobieństwo, że wystąpi on u Ciebie wynosi ok. 50%.

Czynniki genetyczne mają wpływ między innymi na wielkość gruczołów łojowych, nasilenie łojotoku jak również na ilość receptorów wrażliwych na obecność hormonów – co z kolei wpływa na występowanie tzw. trądziku hormonalnego.

Wzrost wydzielania hormonów, szczególnie w okresie dojrzewania ma wpływ na zwiększenie zmian trądzikowych. Największe znaczenie ma tutaj testosteron oraz jego pochodna - dihydrotestosteron DHT.Dlaczego testosteron oddziałuje na gruczoły łojowe?


W skórze, w gruczołach łojowych i mieszkach włosowych znajdują się receptory androgenowe (wyspecjalizowane komórki), które pod wpływem zwiększenia stężenia hormonów w organizmie prowadzą do powiększenie gruczołów łojowych i zwiększenie wydzielania łoju.Androgeny, to męskie hormony płciowe, ale ich wpływ na nasilenie trądziku mogą zaobserwować również dziewczęta i kobiety w okresie przedmiesiączkowym. Wysoki poziom androgenów jest często odpowiedzialny za długotrwałe utrzymywanie się trądziku u dorosłych.


A co z hormonami żeńskimi? Czy one również wpływają na wystąpienie trądziku?Progesteron, w prawidłowym stężeniu nie wywiera wpływu na wystąpienie zmian trądzikowych, ale duże dawki mogą spowodować zwiększenie aktywności gruczołów i nasilenie trądziku hormonalnego. Estrogenów na właściwym poziomie nie mają wpływu na gruczoły łojowe, a podwyższenie stężenia obniża nawet ich aktywność.

Jakie są czynniki nasilające występowanie trądziku?

+ Dieta – nasila objawy u niewielkiego odsetka chorych (około 5%) i wiąże się w szczególności ze spożywaniem węglowodanów, białek tłuszczów oraz potraw wysokokalorycznych.


+ Promieniowanie UV – choć w okresie letnim możesz zauważyć zmniejszenie zmian, jednak zazwyczaj jest to efekt krótkoterminowy. Pod wpływem promieniowania może dojść do dalszych zaburzeń złuszczania naskórka a w konsekwencji czopowania ujść gruczołów łojowych i już jesienią możesz zaobserwować zwiększony „wysyp” zmian.


+ W przypadku kobiet i dziewcząt czynnikiem mającym wpływ na zaostrzenie trądziku może mieć zespół policystycznych jajników, objawiający się np. nieregularnymi miesiączkami.

NEWSLETTER

Chcesz wiedzieć więcej na temat pielęgnacji skóry trądzikowej i programów skin loop?